Results for 'K. Programu Ďalší Prace Na Marxistické'

987 found
Order:
  1. Teórii hodnôt a hodnocení.K. Programu Ďalší Prace Na Marxistické - 1980 - Filozofia 35 (1):31.
     
    Export citation  
     
    Bookmark  
  2. Vznik marxistické filosofie a hlavní etapy jejího vývoje: [příručka pro studium marxismu-leninismu na vys. školach].František Hamerník - 1973 - Praha: SPN.
     
    Export citation  
     
    Bookmark  
  3.  7
    Otázky bytí a existence.Zbyněk Fišer - 1967 - Praha,: Svobodné slovo.
    Autor se zabývá základními otázkami marxistické ontologie. Hlavním tématem práce je kritika tzv. substančního modelu v ontologii. Sleduje jeho genezi v dějinách lidského myšlení a chce dokázat jeho historicko-společenskou.
    No categories
    Direct download  
     
    Export citation  
     
    Bookmark  
  4.  80
    Holistické pojetí jazyka.Jaroslav Peregrin - manuscript
    Zdá se, že není nic přirozenějšího, než se spolu s Russellem domnívat, že „máme-li smysluplně hovořit a ne pouze vydávat zvuky, musíme slovům, která užíváme, dávat nějaký význam; a významem, který svým slovům dáváme, musí být něco, s čím jsme přišli do styku“. Naše slova přece musí, aby byla skutečně smysluplná, něco představovat! Od toho se odvíjí běžná poučka, která nám říká, že slova jazyka jsou symboly, to jest (podle Encyklopedie Britannica), „prvky komunikace, které mají představovat osobu, předmět, skupinu, proces (...)
    Direct download  
     
    Export citation  
     
    Bookmark  
  5. Jak může ve fyzikálním světě existovat člověk?Pavla Toracova & John Searle - 2008 - Reflexe: Filosoficky Casopis 34:99-109.
    John Searle je profesor filosofie na University of California v Berkeley. Do filosofie se nesmazatelně zapsal již svou ranou teorií řečových aktů , která významně ovlivnila současné pojetí jazyka. Searle v ní klade důraz na mínění mluvčího a posluchače a na roli jejich mínění při ustavování významu. Searlův zájem o mysl a intencionalitu později vyústil v komplexní teorii intencionality a v úvahy o ontologii mysli a vědomí a o začlenění vědomí do světa přírody . Se zájmem o mysl souvisí i (...)
    No categories
     
    Export citation  
     
    Bookmark  
  6. Historiografická metoda Thomase Kuhna a její význam z hlediska sociologie vědeckého poznání.Libor Benda - 2011 - Teorie Vědy / Theory of Science 33 (3):445-468.
    Význam Thomase Kuhna z hlediska jeho vlivu na další vývoj představ o povaze vědy a konkrétně na vznik tzv. sociologie vědeckého poznání bývá dnes běžně spojován s jeho Strukturou vědeckých revolucí, zatímco jeho starším historickým pracím je v tomto ohledu jen zřídkakdy věnována pozornost. Příspěvek analyzuje právě tyto práce a pokouší se charakterizovat základní metodologické rysy Kuhnova přístupu k dějinám vědy, který je v nich uplatňován. Prostřednictvím jejich porovnání s metodologickými východisky rané sociologie vědeckého poznání se snaží zjistit, nakolik lze (...)
    No categories
    Direct download (2 more)  
     
    Export citation  
     
    Bookmark  
  7. Diskuse o evoluci mezi neo-lamarckismem a neo-darwinismem v českých zemích.Tomáš Hermann & Michal Šimůnek - 2010 - Teorie Vědy / Theory of Science 32 (3):283-300.
    Studie se zabývá tím, jak se v českých zemích obráželo bouřlivé období vývoje biologického myšlení od přelomu 19. a 20. století do první světové války, kdy vedle sebe existovaly velmi různé názory na evoluci. Mnohovrstevnatost teoretickou přitom doplňuje i kulturní a vědecká mnohovrstevnatost českých zemí, kde se jednak mísí vlivy německé a české biologie na svých autonomních institucích, a jednak lze spatřovat rozdíly i mezi lokálními centry Prahou a Brnem se svými badatelskými tradicemi a nezávislými vazbami na další centra ve (...)
    No categories
    Direct download (2 more)  
     
    Export citation  
     
    Bookmark  
  8. Přezkoumání oprávněnosti Kuhnovy kritiky silného programu sociologie vědění.Libor Benda - 2012 - Teorie Vědy / Theory of Science 34 (2):201-225.
    Thomas Kuhn ve svých pozdějších pracích ostře napadá tzv. silný program sociologie vědění a důsledně se vůči němu vymezuje. Tato skutečnost je zajímavá z toho důvodu, že představitelé silného programu se naopak ke Kuhnovi otevřeně hlásí a vydatně čerpají z jeho díla, neboť v něm spatřují řadu klíčových myšlenek, které implikují možnost sociologické analýzy vědeckého poznání. Cílem této studie je kriticky přezkoumat Kuhnovu kritiku silného programu a zhodnotit její oprávněnost. V první části je za tímto účelem nejprve rekonstruováno (...)
    No categories
    Direct download (4 more)  
     
    Export citation  
     
    Bookmark  
  9. Život a práce alchymisty v obrazech.Magda Dostálová - 2015 - Teorie Vědy / Theory of Science 37 (1):51-76.
    Tato studie se zabývá zobrazováním alchymie v malbách, knižních ilustracích i v architektuře v období raného novověku. Na jednotlivých příkladech obrazů či ilustrací prezentuje různé aspekty alchymistova života i jeho práce. Nezabývá se symbolickou alchymickou ikonografií, ale zaměří se především na zobrazování prostředí a vybavení alchymických dílen i osobností samotných alchymistů. Soustředí se zejména na vyobrazení zařízení alchymických laboratorií, s nimiž se lze setkat jak u renesančních malířů, tak v ilustracích alchymických rukopisů a poměrně ojediněle i v české architektuře. Poskytuje (...)
    No categories
    Direct download (4 more)  
     
    Export citation  
     
    Bookmark  
  10. Vybrané problémy argumentačných schém v pragma-dialektickom prístupe k argumentácii.Tomáš Kollárik - 2024 - Filosofie Dnes 14 (2):50-90.
    V práci sa zaoberám kritickou expozíciou argumentačných schém v kontexte pragma-dialektického prístupu k argumentácii. Nadväzujem pritom na prácu Hitchcocka a Wagemansa (2011), ktorí sa sústredili najmä na problémy súvisiace s typológiou argumentačných schém v pragma-dialektike. Pozorovania Hitchcocka a Wagemansa sú v priebehu výkladu kriticky hodnotené, prípadne upravené. Časť kritiky, ktorú v práci uvádzam, súvisí s tým, že niektoré dôležité aspekty argumentačných schém sú v rôznych pragma-dialektických publikáciách prezentované odlišne bez toho, aby sa odlišnosť akokoľvek komentovala, alebo zdôvodnila. Existencia takýchto zdôvodnení (...)
    Direct download (5 more)  
     
    Export citation  
     
    Bookmark  
  11.  7
    Makroekonómia a mylné usudzovanie z časti na celok.Miroslav Titze - 2013 - E-Logos 20 (1):1-18.
    Cieľom práce je poukázať na metodologický problém mylného usudzovania z časti na celok v makroekonómii. Pri skúmaní v makroekonómii, je potrebné overovať obsah i formu, aby sme dokázali tento problém odhaliť a použiť správnu metódu skúmania. Problém mylného usudzovania z časti na celok je relatívne silný argument pre používanie metodologického pluralizmu pri skúmaní v makroekonómii. Koncept mylného usudzovania z časti na celok má široké uplatnenie v makroekonómii i hospodárskej politike. Metodologickému problému sa dá vyhnúť prostredníctvom rozvahového prístupu k makroekonómii. V (...)
    No categories
    Direct download (2 more)  
     
    Export citation  
     
    Bookmark  
  12. Oko mysli: Agnes Arberová k otázce biologického hlediska.Matěj Pudil - 2018 - Teorie Vědy / Theory of Science 40 (1):107-126.
    Práce se zabývá filosofickou analýzou vědeckého výzkumu, kterou v polovině minulého století provedla botanička Agnes Arberová. Její koncepce je cenným příspěvkem k otázce kontextu vzniku vědeckého objevu a procesu jeho zdůvodnění v biologických disciplínách. Ve stati se pokusím doložit, že její úvahy mají ráz v zásadě fenomenologický, a proto bude její koncepce interpretována na pozadí úvah Maurice Merleau-Pontyho o tělesné povaze smyslů. Taková interpretace napovídá, že Arberová ve shodě s Merleau-Pontym uvažuje o fenoménech nikoli jako o objektech, které lze zkoumat (...)
    No categories
    Direct download (4 more)  
     
    Export citation  
     
    Bookmark  
  13.  9
    Vliv filosofického myšlení na rozvoj společnosti ve starověku a středověku.Pavel Procházka - 2014 - E-Logos 21 (1):1-20.
    Práce si klade za cíl porovnat vliv filosofického učení na pokrok společnosti a hospodářství s ohledem na vliv náboženství. Vliv filosofie je studován na historickém vývoji společnosti ve starověku a středověku. Jde o období, které bylo nejvíc ovlivněno náboženskými změnami, které vedly k různému společenskému vývoji v závislosti na volnosti v rozhodování. Tato teze je postupně doložena na vývoji antického Řecka, starověké Číny, arabského světa a středověké katolické Evropy. Tyto regiony procházely obdobími hospodářského vzestupu a úpadku podle toho, nakolik se (...)
    No categories
    Direct download (2 more)  
     
    Export citation  
     
    Bookmark  
  14. Nadania.Marxistické Prístupy K. Problematike Ľudského - 1982 - Filozofia 37:85.
    No categories
     
    Export citation  
     
    Bookmark  
  15.  8
    Několik poznámek k Leninově kritice Empiriokriticismu I.Karel Pstružina - 2010 - E-Logos 17 (1):1-13.
    Považujeme Leninovo dílo Materialismus a Empiriokriticismus považujeme za vhodnou pro vyjasnění vlastních názorů a objasnění těchto názorů případným čtenářům ze dvou důvodů. Především proto, že jsou v ní vysvětlovány v elementární formě problémy vědomí (ve vztahu k hmotě); a také problematika poznávání a role lidského myšlení v tomto procesu. Druhým důvodem je zjištění, že valná většina lidí, aniž by to tušila, sdílí Leninovy názory na to, co je to hmota a vědomí, zda může existovat pohyb bez hmoty, na to, jak (...)
    No categories
    Direct download (2 more)  
     
    Export citation  
     
    Bookmark  
  16.  7
    Několik poznámek k fenomenologii a normativitě situace závislosti.Ondřej Beran - 2012 - Filosofie Dnes 4 (1):81-101.
    Článek se zabývá různými možnými úhly pohledu na problém závislosti, nakolik je relevantní pro filosofii. Nejprve diskutuje vztah mezi závislostí a akrasií; poté navrhuje další směry analýzy závislosti jakožto komplexního problému aktérova postoje k možnostem vlastní existence a pravidlům her a kontextů, v nichž se pohybuje.The paper deals with various possible points of view on the problem of addiction, as far as it is a relevant philosophical topic. It discusses first the relationship between addiction and akrasia; then it suggests other (...)
    No categories
    Direct download (2 more)  
     
    Export citation  
     
    Bookmark  
  17.  7
    Človék a práce v německé klasické filosofii.Milan Sobotka - 1964 - Praha,: Nakl. politické literatury.
    Vstupní kapitola objasňuje neotickou filosofii 17.-18. století a pojetí člověka. Další výklady sledují na Kantově filosofii zápas noetického konceptu filosofie s metafyzickým konceptem jsoucna, učení prvního filosofa činné.
    No categories
    Direct download  
     
    Export citation  
     
    Bookmark  
  18. DMN – klidová síť mozku: kandidát na nové neurovědecké paradigma.Marek Havlík - 2012 - Teorie Vědy / Theory of Science 34 (2):227-254.
    Práce se zaměřuje na metodologicko-historické aspekty vývoje neurologie. V roce 2001 přišel Marcus Raichle s překvapujícím objevem, který je nyní obecně známý jako teorie Default Mode Network. DMN s sebou kromě nových poznatků o mozkové aktivitě přináší i kompletní přehodnocení dosavadních přesvědčení o mozku. Vědecká komunita předpokládala, že mozek je „reflexivním" nástrojem k vnějšímu prostředí a od tohoto přesvědčení odvíjela neurologický výzkum. DMN však přichází s pojetím neurální aktivity, jež není závislá na aktivní stimulaci mozku, což je v přímém protikladu (...)
    No categories
    Direct download (4 more)  
     
    Export citation  
     
    Bookmark  
  19. Současné teorie sociálního rozumění na pozadí sporu a antropologickou diferenci.Filip Jaroš - 2018 - Teorie Vědy / Theory of Science 40 (1):3-27.
    Tato studie je inspirována knížkou Petra Urbana Jak rozumíme druhým? Studie o sociálním rozumění a sdílení světa nejen u člověka a věnuje se současným diskuzím o povaze sociálního rozumění, zejména v případě nelinguálních tvorů. Nejvýraznější pozice zastává na jedné straně skupina srovnávacích psychologů kolem M. Tomasella, která vychází z filosofů kolektivní intencionality, na straně druhé D. Leavens a K. Bardová, kteří mají blízko k interaktivistické interpretaci problému sociálního rozumění. Bude ukázáno, že rozdíly ve výsledcích empirických výzkumů mají základ v ontologických (...)
    No categories
    Direct download (4 more)  
     
    Export citation  
     
    Bookmark  
  20.  10
    Taedong minjujuŭi wa 21-segi yugajŏk pip'an iron ŭi mosaek =.Chong-sŏk Na - 2023 - Sŏul-si: Yemun Sŏwŏn.
    1. Yugyo chŏnt'ong kwa taedong inyŏm -- 2. Yugyo chŏnt'ong, Han'guk minjujuŭi, taedong minjujuŭi -- 3. Taedong minjujuŭi wa pip'an iron ŭi pangbŏp -- 4. Munmyŏng chŏnhwan ŭi sidae wa saengt'ae, taedong minjujuŭi ŭi kanŭngsŏng.
    Direct download  
     
    Export citation  
     
    Bookmark  
  21. Načo písať filozofiu na slovensku.K. Problému Písania Filozofie Na Slovensku - 2001 - Filozofia 56 (1):53.
    No categories
     
    Export citation  
     
    Bookmark  
  22.  11
    Yugyojŏk konggongsŏng kwa t'aja.Chong-sŏk Na, Yŏng-do Pak & Sang-jun Kim (eds.) - 2014 - Sŏul: Hyean.
    Direct download  
     
    Export citation  
     
    Bookmark  
  23.  4
    Taedong minju yuhak kwa 21-segi sirhak: Han'guk minjujuŭiron ŭi chaejŏngnip.Chong-sŏk Na - 2017 - Sŏul T'ŭkpyŏlsi: Tosŏ Ch'ulp'an b.
    Direct download  
     
    Export citation  
     
    Bookmark  
  24. Věda, politika a problém dvou kultur: příspěvek k vnějším dějinám vzniku sociologie vědeckého poznání.Libor Benda - 2014 - Teorie Vědy / Theory of Science 36 (2):181-209.
    Tématem studie je dosud neprobádaná oblast vnějších dějin vzniku sociologie vědeckého poznání. Jejím záměrem je analýza vnějších faktorů, které se podílely na vzniku této disciplíny, a to za účelem nalezení odpovědi na otázku, proč vznikla právě v sedmdesátých letech minulého století na Oddělení pro studium vědy při Edinburské univerzitě a právě v podobě tzv. silného programu sociologie vědění. Skrze postavu zakladatele edinburského Oddělení pro studium vědy C. H. Waddingtona se studie zaměřuje konkrétně na dvě epizody, a to na vznik (...)
    No categories
    Direct download (4 more)  
     
    Export citation  
     
    Bookmark  
  25.  7
    al-Jamāl fī zaman al-qubḥ: min buyūt al-tajmīl ilá buyūt al-ʻibādah.Malāk Naṣr - 2013 - al-Qāhirah: Dār al-ʻAyn lil-Nashr.
    Diskussion over begrebet 'skønhed', og om hvordan den påvirker vores liv.
    Direct download  
     
    Export citation  
     
    Bookmark  
  26.  7
    Yuhak kwa Tong Asia: tarŭn kŭndae ŭi kil.Chong-sŏk Na (ed.) - 2018 - Sŏul T'ŭkpyŏlsi: Toso Ch'ulp'an b.
    Direct download  
     
    Export citation  
     
    Bookmark  
  27.  27
    'Doğa Yasası Ahlaki Bir Yasadır': John Locke.Filiz Bayoğlu Kına - 2020 - Beytulhikme An International Journal of Philosophy 10 (10:1):197-205.
  28. Chugŭm ap e sŏn i changŏmhan chunbi: Uhajae sasang, sam kwa chugŭm ŭi chunbisŏ, sŏron.Hyŏk-chʻae Na - 1982 - Sŏul: Horongpul.
     
    Export citation  
     
    Bookmark  
  29. Yugyo wa Han'guk kŭndaesŏng: hyŏndae Han'guk sahoe ŭi kiwŏn e taehan koch'al = Confucianism and Korean modernity: considerations on the origins of modern Korean society.Chong-sŏk Na - 2024 - Sŏul-si: Yemun Sŏwŏn.
     
    Export citation  
     
    Bookmark  
  30.  13
    The Enlightenment and Gender.Filiz Bayoğlu Kına - 2023 - Beytulhikme An International Journal of Philosophy 13 (13:4):118-136.
    Aydınlanma çoğu düşünürün eşitlik, özgürlük ve keyfi gücün kontrolü gibi ideallerle ilgilendikleri bir dönemdir. Bu düşünürler akıl sahibi ve ekonomik açıdan özgür “evrensel” bir insan öznesi yaratmaya çalıştılar. Bu çalışma günümüzde hâkim olan toplumsal cinsiyet rollerinin ve kalıp yargıların köklerini tanımak adına, önemli bir geçiş dönemi olan Aydınlanma’nın cinsiyet anlayışının bir araştırmasını yapmayı amaçlamakta, bu ideallere ulaşıp ulaşamadığını sorgulamaktadır. Evrensel bir insan öznesinin kadınları kapsayıp kapsamadığını irdelemektedir. Çalışmada öncelikle Aydınlanmanın temel kavramsal çerçevesine yer verilmiş, daha sonra dönemin cinsiyetler arasındaki farklılıkları (...)
    No categories
    Direct download (4 more)  
     
    Export citation  
     
    Bookmark  
  31. Hegyon ha-nefesh ha-ʻatsuvah.Leha-ḲAdmon Avraham Bar ḤIya Ha-NaśI - 2001 - In Abraham ben David Abraham bar Hiyya Savasorda & Ibn Daud (eds.), Shene sefarim niftaḥim. [Israel?: Ḥ. Mo. L..
     
    Export citation  
     
    Bookmark  
  32. O dialektice ve vědě a sociologii.Miloslav Petrusek - 2011 - Teorie Vědy / Theory of Science 33 (3):387-414.
    Po pádu totalitárních systémů, jež spočívaly na marxistické ideologii, se sociální věda začala k dialektice chovat rezervovaně, případně ji zcela vyloučila z legitimního instrumentária vědy. Studie se na pozadí vývoje a proměn dialektiky v různých sociologických koncepcích snaží odpovědět tři otázky: a) nakolik je „dialektická sociologie“ možná, b) zda nejde o redundantní termín, c) ukázat elementární principy, jimiž se „dialektické zkoumání“ sociální reality může či má řídit. V závěru ukazuje rozdílnost principů tzv. lazarsfeldovského a radikálně kritického paradigmatu v empirickém (...)
    No categories
    Direct download (2 more)  
     
    Export citation  
     
    Bookmark  
  33. Śrutyarthamīmāṃsā-1 Dvāsuparṇā: Rāṣtriyavicāragoṣṭhyāṃ vidvaddhaureyaiḥ maṇḍitāḥ prabandhāḥ.K. Hayavadana Puranik, A. Haridāsa Bhaṭṭa, D. Prahladacharya, Maṇi Drāviḍa, Ānandatīrthācārya Vi Nāgasampagi & Raṅganātha Kaṭṭi (eds.) - 2017 - Bengalūru: Pūrṇaprajñasaṃśodhanamandiram, Pūrṇaprajñavidyāpīṭham.
    Collection of research papers presented by eminent scholars on definition of 'dvāsuparṇā' of Atharvana Upanishad.
     
    Export citation  
     
    Bookmark  
  34.  3
    Zhak Derrida i postmodernistskoe myshlenie: monografii︠a︡.Teti︠a︡na Kosti︠a︡ntynivna Humeni︠u︡k - 1999 - Kiev: "Nora-Print".
    Direct download  
     
    Export citation  
     
    Bookmark  
  35. K̲h̲udā, kāʼinātu ain māṇhu: zindāgīan jī abadī haqīqatan kī narvār kanduṛ caund maz̤mūna.Vaḥīduddīn K̲h̲ān̲ - 2000 - Sakkar: Milanu jā handa, ʻAzīz Būk Isṭor. Edited by Amānu Shaik̲h̲u.
     
    Export citation  
     
    Bookmark  
  36.  9
    Kategorie nahodilého v dějinách filosofického myšlení.Jaromír Bartoš - 1965 - Praha,: Nakl. Československé akademie věd.
    Práce zkoumá kategorii nahodilosti, jednu z nejzávažnějších v marxistické i nemarxistické filosofii. Její poznání umožní pochopení ostatních kategorií. Autor dospěl k závěru, že slova náhoda a nahodilé mají řadu pronikavě.
    Direct download  
     
    Export citation  
     
    Bookmark  
  37. Vālid kā paig̲h̲ām, aulād ke nām: qadam baqadam: aham hidāyāt, naṣīḥaten̲, vaṣīyaten̲ = Walid ka pegham olad.Muḥammad Nāṣiruddīn K̲h̲ākvānī Naqshbandī - 2016 - Multān: Idārah-yi Tālīfāt-i Ashrafiyyah. Edited by Allāh Vasāyā & Muḥammad Isḥāq Multānī.
    On the eminence and dignity of parents; in the light of Koran and Hadith (Islamic traditions), also Muslim ethics.
     
    Export citation  
     
    Bookmark  
  38.  8
    Předmět a metoda historického materialismu.Ladislav Hrzal - 1961 - Praha]: Státní nakl. politické literatury. Edited by Mácha, Karel & [From Old Catalog].
    Práce předpokládá určité znalosti marxistické filosofie. Vychází z diskusí o předmětu historického materialismu, které probíhají na našich i zahraničních filosofických pracovištích od roku 1954, a klade si za cíl ujasnit místo aúlohu historického materialismu v systému společenských věd a jeho metodologické otázky.
    Direct download  
     
    Export citation  
     
    Bookmark  
  39.  7
    Hilbertova aritmetizace geometrie.Jan Zeman - 2019 - Filosofie Dnes 10 (1):45-63.
    Tato práce se podrobně věnuje způsobu, jakým David Hilbert (1862–1943) pojal aritmetizaci geometrie v knize Grundlagen der Geometrie z roku 1899. Nejprve stručně představíme Hilbertovy předchůdce z téže doby, kteří buď po změnách v založení geometrie volali, nebo je již sami prostřednictvím axiomaticko-deduktivní metody zapracovali. Neopomeneme přitom, co dílu předcházelo v dřívějších Hilbertových přednáškách. Následně se pokusíme nastínit­ obsah prvních dvou kapitol knihy a vysvětlit dobové i věcné souvislosti, nutné k jejich pochopení. Představíme způsob implicitních definic základních pojmů a vztahů (...)
    No categories
    Direct download (3 more)  
     
    Export citation  
     
    Bookmark  
  40. Básnictví a snová práce.K. Lowesovu Výkladu Coleridge - 2011 - Filozofia 66 (7):644.
    No categories
     
    Export citation  
     
    Bookmark  
  41. Rumūz-i Aʻẓam, bi-zabān-i Fārsī.Nāẓim Jahān̲ & Muḥammad Aʻẓam K̲h̲ān - 1902 - Naʼī Dihlī: Sīntral Kūnsil fār Rīsarch in Yūnānī Midīsin.
    No categories
     
    Export citation  
     
    Bookmark  
  42. Kʻung-tzŭ yü Yeh-su.ChʻêNg-Hsiao Na - 1967
     
    Export citation  
     
    Bookmark  
  43. Od "Nápravy" křestánství k pokusům o likvidaci socialismu.Miroslav Nárta (ed.) - 1978 - [Praha]: Ediční oddělení Ústavu pro filosofii a sociologii ČSAV.
     
    Export citation  
     
    Bookmark  
  44.  34
    Medium range ordering and its effect on plasticity of Fe–Mn–B–Y–Nb bulk metallic glass.J. M. Park, J. H. Na, D. H. Kim, K. B. Kim, N. Mattern, U. Kühn & J. Eckert - 2010 - Philosophical Magazine 90 (19):2619-2633.
    No categories
    Direct download (2 more)  
     
    Export citation  
     
    Bookmark  
  45.  17
    Problematičnost základní teze Humova empirismu.Petr Špecián - 2010 - E-Logos 17 (1):1-17.
    Práce analyzuje základní východiska Humova empirismu rozpracovaného v díle A Treatise of Human Nature a snaží se o zachycení jejich problematičnosti. V centru pozornosti stojí Humova primární teze, která vysvětluje vztah impresí a idejí, a to především ve třech ohledech - těmi jsou otázka možnosti obecných výroků (splývající v jedno s otázkou statusu logiky v Humově filosofickém systému), otázka legitimity odlišení impresí a idejí a otázka diference mezi myslí a vědomím. Práce dospívá na základě inspirace Husserlovou kritikou Huma a rozpracování (...)
    No categories
    Direct download (2 more)  
     
    Export citation  
     
    Bookmark  
  46.  14
    Hicri II-IV. Asır Kıraat İhtic'cı Uygulamalarının Sonraki Dönem Kıraat İhtic'cı Uygulamalarına Etkileri: Neşru’l-Ḳır''ti’l-‘Aşr Özelinde Bir İnceleme.Mehmet Kılıç & Muhammed Pilgir - 2024 - Sakarya Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Dergisi 26 (49):327-352.
    Kurrâ’ya nispet edilen aynı kelimelerdeki edâ farklılıklarının tartışmalara sebep olmasından ötürü kıraat ihtilafı olan kelimelerde ihticâc yapılmasına gereksinim duyulmuştur. Delil getirmek manasında kullanılan ihticâc kavramı, kıraat ihtilafları için söz konusu olduğunda ise kıraat ihtilaflarının sıhhat zemininin ortaya konması kastedilmektedir. Ayrıca 2. asrın sonlarında kıraat tevcîhlerinin yapıldığı müstakil eserler ortaya çıkmakla birlikte kıraat alan yazınına ait genel telifatlarda da kıraat ihticâclarının yapıldığı görülmektedir. Kıraat müelliflerinden biri olan İbnu’l-Cezerî de Neşru’l-ḳırââti’l-‘aşr adlı eserinde zaman zaman kıraat ihticâcına yer vermektedir. Mezkûr eserdeki kıraat ihticâcları (...)
    No categories
    Direct download (3 more)  
     
    Export citation  
     
    Bookmark  
  47. Monetary Intelligence and Behavioral Economics: The Enron Effect—Love of Money, Corporate Ethical Values, Corruption Perceptions Index, and Dishonesty Across 31 Geopolitical Entities.Thomas Li-Ping Tang, Toto Sutarso, Mahfooz A. Ansari, Vivien K. G. Lim, Thompson S. H. Teo, Fernando Arias-Galicia, Ilya E. Garber, Randy Ki-Kwan Chiu, Brigitte Charles-Pauvers, Roberto Luna-Arocas, Peter Vlerick, Adebowale Akande, Michael W. Allen, Abdulgawi Salim Al-Zubaidi, Mark G. Borg, Bor-Shiuan Cheng, Rosario Correia, Linzhi Du, Consuelo Garcia de la Torre, Abdul Hamid Safwat Ibrahim, Chin-Kang Jen, Ali Mahdi Kazem, Kilsun Kim, Jian Liang, Eva Malovics, Alice S. Moreira, Richard T. Mpoyi, Anthony Ugochukwu Obiajulu Nnedum, Johnsto E. Osagie, AAhad M. Osman-Gani, Mehmet Ferhat Özbek, Francisco José Costa Pereira, Ruja Pholsward, Horia D. Pitariu, Marko Polic, Elisaveta Gjorgji Sardžoska, Petar Skobic, Allen F. Stembridge, Theresa Li-Na Tang, Caroline Urbain, Martina Trontelj, Luigina Canova, Anna Maria Manganelli, Jingqiu Chen, Ningyu Tang, Bolanle E. Adetoun & Modupe F. Adewuyi - 2018 - Journal of Business Ethics 148 (4):919-937.
    Monetary intelligence theory asserts that individuals apply their money attitude to frame critical concerns in the context and strategically select certain options to achieve financial goals and ultimate happiness. This study explores the dark side of monetary Intelligence and behavioral economics—dishonesty. Dishonesty, a risky prospect, involves cost–benefit analysis of self-interest. We frame good or bad barrels in the environmental context as a proxy of high or low probability of getting caught for dishonesty, respectively. We theorize: The magnitude and intensity of (...)
    Direct download (5 more)  
     
    Export citation  
     
    Bookmark   12 citations  
  48.  13
    BM Çözüm Planlarına Göre Kıbrıs'ta Kurulmak İstenen Federasyonun Ekonomik Yapısı Ve Özellikleri.Soyalp Tamçeli̇k - 2014 - Journal of Turkish Studies 9 (Volume 9 Issue 1):555-555.
    No categories
    Direct download  
     
    Export citation  
     
    Bookmark  
  49.  13
    Na nŭn ajikto nugun'ga rŭl sarang hago sipta: Kim Hyŏng-sŏk esei.Hyŏng-sŏk Kim - 2015 - Sŏul T'ŭkpyŏlsi: Ch'ŏrhak kwa Hyŏnsilsa.
    Direct download  
     
    Export citation  
     
    Bookmark  
  50.  5
    Hermenevtika na identiteti.Katica Ḱulavkova - 2006 - Kumanovo: Makedonska riznica.
    No categories
    Direct download  
     
    Export citation  
     
    Bookmark  
1 — 50 / 987